Akty prawne, interpretacje, praktyczne wskazówki

Sprzedaż sezonowa wymaga posiadania kasy fiskalnej

Sprzedaż sezonowa wymaga posiadania kasy fiskalnej

Obowiązkiem przedsiębiorcy – również tego, który prowadzi sprzedaż sezonową – jest posiadanie kasy fiskalnej.  

Wiele osób, które planują sprzedaż sezonową np. w okresie wakacyjnym myśli, że obowiązek posiadania kasy fiskalnej ich nie dotyczy.

Jednak warto wiedzieć, że sprzedaż sezonowa wiąże się z takimi samymi obowiązkami, jak ta całoroczna. Przedsiębiorca musi zarejestrować działalność, prowadzić odpowiednią ewidencję, płacić konieczne podatki i składki itd. Jednym z obowiązków takiego przedsiębiorcy jest również posiadanie kasy fiskalnej.

Ewidencja na kasie fiskalnej – obowiązek przedsiębiorcy sezonowego

Przedsiębiorcę sezonowego, będącego podatnikiem prowadzącym sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych, dotyczy przepis art. 111 ust. 1 ustawy o VAT, który wspomina o konieczności stosowania kasy fiskalnej do ewidencji obrotów. W tej kwestii mamy równouprawnienie dla sprzedaży sezonowej i całorocznej. Żadne przepisy nie przewidują zwolnienia z obowiązku posiadania kasy, ze względu na to, że zajmujemy się handlem czy świadczeniem usług tylko w sezonie letnim lub zimowym.

Nie bądź jeleń – kup kasę na lato

Miesiące letnie sprzyjają sezonowym biznesom. Zarobkowi sprzyjają wakacje, duży ruch turystyczny i ładna pogoda. Warto wiedzieć, że w tym okresie wyjątkowo dużo jest nie tylko urlopowiczów, ale też… kontroli skarbowych. Co roku w czasie wakacji trwa akcja „Nie bądź jeleń, weź paragon”, której celem jest sprawdzenie kto posiada, a kto nie kasę fiskalną. Jeżeli podatnik musi mieć kasę i drukować paragon, a fiskus wykryje, że nie ma i nie drukuje – wystawi mandat. Kary mogą osiągnąć nawet kilka tysięcy. Jeśli więc planujesz otworzyć lub wznowić sezonową sprzedaż, pamiętaj że po przekroczeniu określonego limitu obrotów – musisz prowadzić ewidencję na kasie fiskalnej.

Nie taka kasa straszna…

Być może fakt, że musisz mieć kasę fiskalną, wydaje ci się nieco przerażający: skomplikowane formalności, duży wydatek i… twoje małe stoisko, na którym nie ma miejsca na duże urządzenie. Nie martw się jednak na zapas. Formalności nie są tak skomplikowane, jak się wydaje – a w Internecie znajdziesz masę praktycznych poradników jak wypełnić odpowiednie dokumenty. Kasa dla sprzedaży sezonowej wcale nie musi być droga – a poza tym, przy zakupie pierwszego urządzenia możesz liczyć na sporą ulgę! No i w końcu dobra kasa dla sprzedaży sezonowej nie zajmie dużo miejsca na twoim stoisku czy straganie. Jeśli wybierzesz odpowiednie urządzenie – nie zajmie go nawet ani trochę!

Jak kasa dla sprzedaży sezonowej będzie najlepsza? Przeczytaj kolejny artykuł.

 

 

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Choose a Rating