Akty prawne, interpretacje, praktyczne wskazówki

Obowiązki przedsiębiorcy: Nowe nazwy towarów i usług od 1 października 2013

Obowiązki przedsiębiorcy: Nowe nazwy towarów i usług od 1 października 2013

Programowanie na nowo kas fiskalnych – a dokładnie nowych nazw towarów i usług, czeka podatników zobowiązanych do ewidencji obrotów za pomocą urządzeń rejestrujących. Ma to związek z  rozporządzeniem Ministerstwa Finansów z dnia 14 marca 2013 roku w sprawie kas rejestrujących (Dz.U. z 15 marca 2013 r., poz. 363).

Dokument ten, obowiązujący od 1 kwietnia 2013 roku, obliguje przedsiębiorców do aktualizacji pozycji sprzedażowych zgodnie z wytycznymi, do 30 września 2013 roku. Po tym terminie nazwy towarów lub usług niespełniające wymagań resortu finansów mogą być podczas kontroli skarbowej zakwestionowane. Dla wielu podatników 30 września to ostatni dzień ewidencji na starych zasadach nazewnictwa i ostateczny termin przeprogramowania kas fiskalnych w firmach. Dla wielu niestety data ta kojarzy się z czymś jeszcze: Z zakupem nowego urządzenia fiskalnego, które pozwoli na dostosowanie się do aktualnych regulacji Ministerstwa.

Przepis, który mamy na myśli mówiąc o programowaniu kas fiskalnych zawiera się w punkcie 16 § 8 ust. 1 wspomnianego rozporządzenia. Zgodnie z nim na paragonie fiskalnym musi się pojawić, między innymi nazwa towaru lub usługi. Ten fakt był oczywiście powszechnie znany jeszcze przed opublikowaniem marcowego rozporządzenia w sprawie kas, jednak kwestia została doprecyzowana, a sposób formułowania nazw – dookreślony. Od 1 października 2013 roku nazwa towaru lub usługi powinna być sformułowana w taki sposób przez podatnika, by pozwalała na jednoznaczne zidentyfikowanie towaru lub usługi, które opisuje.

Chociaż przepis dotyczący nazwy towaru lub usługi na paragonach fiskalnych został wyrażony precyzyjniej, to jednak wśród przedsiębiorców ewidencjonujących sprzedaż z użyciem urządzeń rejestrujących, pojawiły się wątpliwości. Co to znaczy właściwie jednoznaczna i identyfikująca produkt czy usługę?

Z założenia nazwa na paragonie ma pozwalać klientowi na dokonanie bez problemu kontroli zrobionych zakupów, kiedy odejdzie od kasy albo wróci do domu. Konsument, który patrzy na paragon fiskalny powinien dokładnie wiedzieć, patrząc na pozycję sprzedażową: który produkt kupił i w jakiej był cenie. Biorąc to pod uwagę nazwy o dużym stopniu ogólności typu: nabiał, pieczywo, prasa, napoje, są w większości przypadków niedopuszczalne w świetle nowych przepisów.  W taki razie jakie nazwy są poprawne?

Resort finansów wyjaśnia, że znaczenie w formułowaniu nazw towarów ma dostępny asortyment, jego ilość i oczywiście ceny. I tak różne towary posiadające rozmaite ceny, nie mogą być opisane przez jedną pozycję, nawet gdy należą do tego samego rodzaju asortymentu. Zilustrować to można prostym przykładem, podobnym do tego, którym posłużono się w wyjaśnieniach Ministerstwa Finansów.

Podatnik sprzedaje w swym sklepie warzywa i owoce. Posiada w nim jedną odmianę gruszek, dlatego może je zaprogramować w kasie fiskalnej po prostu jako gruszki. Ponieważ nie ma innych odmian gruszek, nazwa ta jest jednoznacznie identyfikująca te owoce. Ale w sklepie sprzedaje też jabłka i ma wybór kilku odmian. Jeżeli dajmy na to podatnik posiada trzy odmiany jabłek, ale każda ma taką samą cenę za kilogram, to również może zastosować nazwę jabłka.  Sytuacja będzie wyglądała inaczej w przypadku pomidorów – nasz właściciel sklepu posiada trzy odmiany tych warzyw, a każda z nich ma inną cenę za kilogram, dlatego w celu jednoznacznej identyfikacji zostaną zastosowane trzy nazwy i trzy odrębne pozycje sprzedażowe np. pomidor gruntowy, pomidor Lima, pomidor malinowy.

Dostosowanie nazw towarów lub usług jest najbardziej kłopotliwe dla tych przedsiębiorców, którzy dysponują dużą ilością zróżnicowanego towaru. Dla nich lista pozycji do zaprogramowania powiększy się kilkakrotnie. Problem może pojawić wtedy, gdy takie punkty ewidencjonowały dotychczas sprzedaż na tańszych albo starszych modelach kas fiskalnych z ograniczonymi możliwościami technicznych. To właśnie ich najpewniej będzie czekała wymiana urządzenia rejestrującego ze względu chociażby na zbyt małą bazę PLU. Słabe parametry posiadanych kas fiskalnych nie zwalniają ich bowiem z dostosowania się do wymogów Ministerstwa w kwestii nazewnictwa, zawartych w rozporządzeniu z 14 marca 2013. Na wdrożenie tych wymogów, przypomnijmy, resort finansów dał czas do końca września 2013 roku.

 

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Choose a Rating