Akty prawne, interpretacje, praktyczne wskazówki

„Nie bądź jeleń, weź paragon” 2014 – ostatnie tygodnie kontroli fiskusa

„Nie bądź jeleń, weź paragon” 2014 – ostatnie tygodnie kontroli fiskusa

To już ostatnie tygodnie szkolnych ferii zimowych i ostatnie tygodnie kolejnej edycji akcji „Nie bądź jeleń, weź paragon”. Fiskus przypomina konsumentom, że paragon fiskalny nie jest niepotrzebnym kwitkiem, a ważnym dokumentem. Przedsiębiorstwa poddaje natomiast kontrolom i sprawdza czy stosują się do przepisów – posiadają kasy fiskalne i czy uczciwie rejestrują na nich sprzedaż.  

Co sprawdza skarbówka?

Pracownicy fiskusa przede wszystkim sprawdzają, czy ewidencja sprzedaży na kasach fiskalnych, prowadzona jest w sposób prawidłowy. Kontrolerzy przyglądają się jak rejestrowane są obroty –mówiąc potocznie: czy każdą transakcję „nabija się” w firmie na kasy fiskalne. Potwierdzeniem zarejestrowania towaru lub usługi jest paragon fiskalny. Dokument ten powinien zostać wydrukowany przy kliencie, a następnie wręczony. To także sprawdza fiskus: czy klient otrzymał w danym punkcie paragon fiskalny.

Kontrolerzy mogą też sprawdzić inne rzeczy związane z prowadzeniem kasy, np.: książkę serwisową, obowiązkowy przegląd technicznego czy też numery, które powinny być zgodnie z wymaganiami naniesione na urządzenie rejestrujące.

Jaka jest kara za brak paragonu?

Wykryte u podatnika nieprawidłowości w ewidencjonowaniu obrotów i podatku należnego karane są rokrocznie grzywną. Kara za brak paragonu może wynieść od ok.200 zł do nawet 2 tysięcy!

Edukacja przez zabawę

Kontrole skarbowe w firmach to jedna strona kampanii „Nie bądź jeleń, weź paragon”. Druga – skierowana jest do konsumentów – szczególnie tych najmłodszych. Jej celem jest zwiększenie świadomości w kwestii brania paragonu fiskalnego przez klienta i uczciwego rozliczania się z budżetem państwa przez przedsiębiorcę. Pozornie nieważny kwitek, na który często nie zwracamy uwagi – to dokument istotny przy reklamacji, ale też dowód, że sprzedawca zarejestrował transakcję i podatek należny państwu zgodnie z przepisami. Ulotki, plakaty, naklejki i konkursy edukacyjne – to przyjemności dla dzieci w ramach „Weź paragon”.

Finał akcji przypada na koniec ferii szkolnych, a więc 2 marca 2014 roku.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Choose a Rating