Akty prawne, interpretacje, praktyczne wskazówki

Kasy fiskalne w 2015 – więcej urządzeń rejestrujących w firmach

Kasy fiskalne w 2015 – więcej urządzeń rejestrujących w firmach

Od 1 stycznia 2015 roku czekają nas spore zmiany, jeśli chodzi o obowiązek posiadania urządzeń rejestrujących. Z końcem roku przestaje obowiązywać aktualne rozporządzenie Ministerstwa – nowe zobowiąże wielu usługodawców do zainstalowania kas lub drukarek niezależnie od wysokości obrotów. Kasy fiskalne w 2015 pojawią w większych ilościach się m.in. w warsztatach samochodowych, salonach fryzjerskich, gabinetach lekarskich i stomatologicznych czy kancelariach prawnych.

Z końcem 2014 roku rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 29 listopada 2012 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących ((Dz. U. z 2012 r., poz. 1382) przestanie być aktualne. Szczegóły projektu nowego rozporządzenia są już znane. Wynika z niego, że wielu usługodawców straci posiadane dotychczas prawo do zwolnienia z obowiązku posiadania kasy, jeśli roczny obrót ze sprzedaży nie przekroczy 20,000 złotych netto.

W wybranych punktach usługowych kasy fiskalne w 2015 pojawią się od samego początku działalności. Już pierwszą czynność wykonaną w danym punkcie podatnik będzie musiał zarejestrować przy użyciu kasy fiskalnej i wydrukować paragon dla klienta.

Kto utraci zwolnienie w 2015?

Zgodnie z rozporządzeniem, które ma wejść w życie 1 stycznia 2015 r. obowiązek ewidencjonowania obrotów i podatku należnego z użyciem kasy fiskalnej (bez względu na roczną wysokość obrotu) dotyczyć będzie:

  • Fryzjerów
  • Kosmetyczek
  • Lekarzy (w tym stomatologów)
  • Prawników
  • Mechaników samochodowych
  • Właścicieli stacji diagnostycznych
  • Podatników, którzy świadczą usługi gastronomiczne
  • Osób zajmujących się dostawą perfum i wód toaletowych

Jak uzasadnia się projektowane zmiany w przepisach? Ministerstwo Finansów uzasadnia je koniecznością uszczelnienia systemu podatkowego i koniecznością zapobiegania unikania opodatkowania i zaniżania obrotów przez podatników w wymienionych wyżej branżach. Około 125 mln złotych w skali roku – na taki wzrost wpływów podatkowych liczy projektodawca.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Choose a Rating