Akty prawne, interpretacje, praktyczne wskazówki

Kasy fiskalne w 2015 – nowe przepisy na nowy rok

Kasy fiskalne w 2015 – nowe przepisy na nowy rok

Z początkiem roku 2015 zaczęło obowiązywać nowe rozporządzenie Ministra Finansów dotyczące stosowania kas fiskalnych oraz zwolnień z tego obowiązku. Nowelizacje przepisów sprawią, że kasy fiskalne w 2015 będą musiały wprowadzić dziesiątki tysięcy podatników! Sprawdź jakie nowości w regulacjach dotyczących kas fiskalnych, weszły w życie 1 stycznia 2015 roku.

Kasy fiskalne w 2015 – nowe rozporządzenie w sprawie zwolnień jest już aktualne!

Podatników obowiązuje już nowe rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 4 listopada 2014 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. Opublikowano je 7 listopada 2014 roku w Dzienniku Ustaw z 2014 roku pod poz. 1544, ale weszło w życie dwa dni temu 1 stycznia 2015 r. Nowy akt prawny będzie ważny do 31 grudnia 2016 r., a więc przez dwa najbliższe lata.

Tym samym wygasły przepisy które znajdują się w rozporządzeniu z dnia 29 listopada 2012 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących; Dz. U. z 2012 r. poz. 1382. Dokument ten przestał obowiązywać z ostatnim dniem grudnia.

Nie ma wątpliwości, kto musi mieć kasy fiskalne w 2015 i 2016 roku, kto utracił prawo do zwolnienia z kasy fiskalnej, a kto będzie mógł korzystać z przywileju sprzedaży towarów lub usług bez konieczności ewidencji na kasie fiskalnej.

Te właśnie kwestie reguluje aktualne od 1 stycznia 2015 roku rozporządzenie Ministra Finansów. Podobnie jak poprzednie, określa ono podmiotowe oraz przedmiotowe zwolnienia z obowiązku ewidencji przy zastosowaniu urządzeń fiskalnych. Precyzuje również wszelki czynności, które zostały całkowicie wyłączone z jakichkolwiek zwolnień z kas, a które tym samym objęte są bezwzględną rejestracją z użyciem kasy.

Kasy fiskalne w 2015 – jakie zmiany w przepisach dotyczących kas fiskalnych?

Jeżeli nic jeszcze nie wiesz o nowych regulacjach związanych z kasami fiskalnymi, to zachęcamy Ciebie, być zapoznał się z nimi jak najszybciej! Zmiany w przepisach dotyczących stosowania kas fiskalnych obowiązują podatników od 1 stycznia 2015 roku!

Każdy przedsiębiorca, który prowadzi sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, powinien koniecznie zapoznać się z aktualnymi przepisami dotyczącymi stosowania urządzeń  rejestrujących. Zwłaszcza, że kasy fiskalne w 2015 roku będzie musiało wprowadzić, jak się szacuje, ok. 100,000 przedsiębiorców. Chociaż w latach poprzednich nie musieli oni stosować kas fiskalnych, bieżące regulacje ustawodawcy diametralnie zmieniają ich sytuację. Resort Finansów ograniczył prawo do zwolnienia z kas fiskalnych i wyłączył z niego kilka sporych grup usługodawców. Z dniem 1 stycznia 2015 roku stracili oni przywilej sprzedaży bez kasy całkowicie, właśnie dlatego wielu z nich musi wyposażyć się w kasy fiskalne lub drukarki fiskalne do końca lutego 2015 roku. Oczywiście, jeśli chce kontynuować sprzedaż zgodnie z przepisami i nie narazić się na sankcje finansowe w przypadku kontroli skarbowej. Kto musi mieć kasy fiskalne w 2015 roku  ze względu na utratę zwolnienia? Między innymi fryzjerzy, lekarze, stomatolodzy, mechanicy samochodowi, a także każda kosmetyczka.

Podatnicy Ci w latach 2013 i 2014 mogli korzystać ze zwolnienia podmiotowego. Jeżeli nie przekroczyli określonego limitu obrotów, to nie musieli stosować kasy fiskalnej do ewidencji sprzedaży swoich usług. Niestety z dniem 1 stycznia 2015 roku dobre czasy się skończyły. Wielu usługodawców straciło całkowicie prawo do zwolnienia z kas, ponieważ czynności przez nich wykonywane znalazły się w tzw. katalogu czynności wyłączonych ze zwolnień. Poszerzony katalog wyłączeń aktualny w latach 2015-2016 zawiera jednak nie tylko nowe usługi, ale też jedną nową dostawę towaru. Zmianie uległo również brzmienie zapisu dotyczącego sprzedaży nośników danych cyfrowych i analogowych. Modyfikacja ta wpływa z kolei na sytuację właścicieli sklepów internetowych. Podatnicy korzystający dotychczas ze zwolnienia z kas dla sprzedaży wysyłkowej, powinni koniecznie zapoznać się zarówno z nową firmą tego zapisu, jak i całym zaktualizowanym katalogiem wyłączeń. Kolejna zmiana, jaka weszła w życie 1 stycznia 2015 roku, to likwidacja zwolnienia z kas fiskalnych dla małej liczby usług. W nowym rozporządzeniu nie znalazł się żaden zapis, który wskazywałby na prawo do sprzedaży bez kasy w przypadku świadczenia tylko niewielkiej liczby usług – chociaż w latach 2013-2014 takie zwolnienie obowiązywało.

Na koniec warto wspomnieć, iż nowe rozporządzenie wprowadziło też korzystne dla przedsiębiorców zmiany. Mianowicie jest nowy sposób liczenia obrotu do zwolnienia podmiotowego. I trzeba otwarcie powiedzieć, że ten nowy sposób jest dużo korzystniejszy w stosunku do lat 2013-2014. Podatnikom, którzy mają prawo do zwolnienia podmiotowego, a więc wykazują niskie obroty, sposób ten pozwoli dłużej ten przywilej zachować. Jednorazowa sprzedaż środka trwałego lub nieruchomości  – nie zawyży bowiem całości obrotu i nie będzie skutkowała przekroczeniem limitu i koniecznością wprowadzenia kasy.    

Istotne zmiany w przepisach dotyczących stosowania kas fiskalnych, które obowiązują od 1 stycznia 2015 roku:

  • Poszerzony katalog czynności wyłączonych ze zwolnień – nowe usługi i jedna nowa dostawa towaru
  • Inne brzmienie zapisu dotyczącego sprzedaży nośników danych cyfrowych i analogowych 
  • Likwidacja zwolnienia z kas fiskalnych dla niewielkiej liczby świadczonych usług
  • Nowy sposób liczenia obrotu do zwolnienia podmiotowego – korzystniejszy dla podatników.

 

Ważne! Ostateczna wersja rozporządzenia opublikowana w listopadzie 2014 roku różni się od wersji projektowanej (projekt z 22 lipca 2014 roku). Koniecznie zapoznaj się właśnie z ostateczną wersją tego aktu prawnego, jej treść jest ważna od 1 stycznia 2015 roku.

Zastanawiasz się teraz, dokładnie dla kogo kasy fiskalne od 2015 roku będą obowiązkowe? A może chciałabyś dowiedzieć się więcej na temat tego, kto zgodnie z aktualnym rozporządzeniem Ministra Finansów, utracił prawo do zwolnienia z kas fiskalnych? Ciekawi Cię, od kiedy trzeba mieć kasę fiskalną w 2015 roku? A może wiesz, że musisz wprowadzić kasę fiskalną, ale nie wiesz jakie urządzenie wybrać? Jeśli nie miałeś nigdy do czynienia z kasami fiskalnymi, to takie nazwy jak Posnet, Novitus, czy kasy fiskalne Elzab mogą nic Ci nie mówić. Nie wpadaj w panikę. Niebawem opublikujemy serię artykułów, które pomogą Ci odnaleźć się w formalnościach związanych z wprowadzeniem kasy fiskalnej w firmie oraz wybrać odpowiednie urządzenie fiskalne.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Choose a Rating