Akty prawne, interpretacje, praktyczne wskazówki

Kasy fiskalne w 2015 a kontrakt z NFZ

Kasy fiskalne w 2015 a kontrakt z NFZ

Kasy fiskalne dla lekarzy, w tym stomatologów, którzy świadczą usługi prywatnie w swoich gabinetach będą obligatoryjne od przyszłego roku. Czy będzie trzeba ewidencjonować na nich również usługi wykonywane w ramach kontraktu z NFZ?

Kasy fiskalne w 2015 roku będą obowiązkowe dla wszystkich lekarzy, w tym stomatologów, którzy świadczą prywatnie usługi medyczne w ramach własnego gabinetu. Często jednak lekarz, poza wizytami prywatnymi, wykonuje też usługi w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia albo w ramach kontraktu z inną przychodnią. Co wtedy? Czy za takie usługi też powinno się wystawić paragon fiskalny?

Odpowiedzi należy szukać w ustawie o VAT. Zgodnie z art. 111 ust. 1 tej ustawy, kasa fiskalna służy do ewidencjonowania obrotu i kwot podatku ze sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych, zgodnie z zapisem:

Podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Co wynika z tego zapisu? Możemy na tej podstawie stwierdzić, że lekarz, w tym stomatolog, który w 2015 roku będzie prowadził ewidencję za pomocą kasy fiskalnej, ma obowiązek ewidencjonować na niej tylko i wyłącznie usługi wykonywane prywatnie bezpośrednio na rzecz pacjentów.

A co z Narodowym Funduszem Zdrowia? Albo z kontraktem z inną przychodnią? Narodowy Fundusz, podobnie jak inna firma prowadząca przychodnię, jest podmiotem gospodarczym. Dlatego lekarz, który przyjmuje pacjentów w ramach kontraktu z NFZ lub z inną przychodnią nie rejestruje takich usług na kasie. Ma natomiast obowiązek wystawić fakturę lub rachunek dla wspomnianych podmiotów gospodarczych.

Podsumujmy: Jeśli lekarz wykonuje usługi w ramach własnego, prywatnego gabinetu bezpośrednio na rzecz pacjentów, będzie musiał stosować kasę fiskalną w 2015 roku. Jeżeli przyjmuje prywatnie, ale też w ramach kontraktu z NFZ, to ewidencjonuje na kasie tylko usługi prywatne, a tych na NFZ – nie. Jeżeli natomiast świadczy usługi wyłącznie w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem lub innym podmiotem gospodarczym – w 2015 roku nie będzie musiał stosować kasy fiskalnej.

 

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Choose a Rating