Akty prawne, interpretacje, praktyczne wskazówki

Jakie są kary niezainstalowanie kasy fiskalnej w terminie?

Jakie są kary niezainstalowanie kasy fiskalnej w terminie?

Jeżeli dotychczas korzystałeś ze zwolnienia z kas fiskalnych, upewnij się, czy wciąż masz do tego prawo. Dziesiątki tysięcy podatników straciło ten przywilej w 2015 roku. Kary za niezainstalowanie kasy fiskalnej w terminie są dotkliwe.

Kiedy należy mieć kasę fiskalna w 2015 roku?

Około 70,000 podatników miało czas na wprowadzenie kasy fiskalnej do 1 marca 2015 roku, chociaż wcześniej byli zwolnieni z tego obowiązku. Co było przyczyną zmiany? Nowe przepisy dotyczące stosowania kas, które weszły w życie 1 stycznia 2015 roku. Znajdują się one w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 4 listopada 2014 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 2014 r., poz. 1544).

W 2015 roku kasy fiskalne dla usługodawców, ale nie tylko

W rozporządzeniu aktualnym w latach 2015-2016 znajduje się zapis, który wskazuje wyraźnie, że kasy fiskalne bez względu na wysokość obrotów powinni stosować mechanicy, lekarze, prawnicy, fryzjerzy, kosmetyczki, doradcy podatkowi oraz właściciele lokali gastronomicznych. Podatnicy Ci wykonują bowiem czynności wyłączone z wszelkich praw do zwolnienia z kas. Ich dokładna lista znajduje się w § 4 pkt 2 lit. c – j wspomnianego rozporządzenia. Wspomniani usługodawcy nie musieli wprowadzać urządzenia fiskalnego od 1 stycznia 2015 roku – wraz z wejściem w życie nowego rozporządzenia. Na zastosowanie się do zaktualizowanych przepisów mieli dwa miesiące. Ten dwumiesięczny okres przejściowy zakończył się dla dokładnie 1 marca 2015 roku. Tego dnia kasa fiskalna w firmach usługowych musiała być już zafiskalizowana i gotowa do pracy.

Nie tylko usługodawcy mieli obowiązek wprowadzić kasy fiskalne do 1 marca 2015 r. Termin ten obowiązywał również przedsiębiorców, których obroty firmy przekroczyły limit do zwolnienia podmiotowego w grudniu 2014 roku. Oni także mieli dwa miesiące na wprowadzenie kasy fiskalnej do działalności.

Są kary za niezainstalowanie kasy fiskalnej w terminie!

Każdy przedsiębiorca, który miał obowiązek wprowadzenia urządzenia fiskalnej 1 marca 2015 roku, a tego nie zrobił, musi się liczyć z konsekwencjami. Dla spóźnionych użytkowników kas przewidziano kary za niezainstalowanie kasy fiskalnej w terminie określonym przez ustawodawcę. Sankcje mogą być naprawdę dotkliwe finansowo. Będą tym mniejsze – im szybciej wprowadzimy urządzenie rejestrujące do sprzedaży. Niestety już jednodniowe spóźnienie będzie skutkowało pewnymi nieodwracalnymi konsekwencjami np. utratą ulgi na zakup kasy fiskalnej.

Jakie jeszcze sankcje za brak kasy fiskalnej? Informacje te już wkrótce znajdziesz na naszej stronie.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Choose a Rating