Akty prawne, interpretacje, praktyczne wskazówki

Dobra kasa fiskalna – jak ją wybrać?

Dobra kasa fiskalna – jak ją wybrać?

Wybór kasy fiskalnej to wyzwanie dla wielu podatników, zwłaszcza tych, którzy nigdy wcześniej nie korzystali z takiego urządzenia. Jak wybrać kasę fiskalną, by być zadowolonym z wydanych pieniędzy? Czy chodzi jedynie o to, by wydać ich jak najmniej?      

Dla początkującego użytkownika kasy fiskalnej, wybór odpowiedniego urządzenia może stanowić pewien problem. Salony kas fiskalnych oferują masę kas i drukarek różnych producentów. Tak samo sklepy internetowe – duże i małe, z jednym wyświetlaczem lub z dwoma. Do wyboru mamy kasy fiskalne znanych marek: Posnet, Elzab, Novitus czy Innova, a także producentów, których nazwy mogą nam niewiele mówić. Czym się kierować w wyborze kasy fiskalnej? Na pewno trzeba wziąć pod uwagę kilka podstawowych spraw natury technicznej. Jeśli chodzi o kasy fiskalne dla kosmetyczek, istotny może też wygląd urządzenia. Z kolei kasy fiskalne dla mechaników czy dla osób pracujących w terenie – zaletę stanowi wytrzymała obudowa czy dobry wyświetlacz.

Praktyka pokazuje jednak, że czynnikiem, który w pierwszej kolejności interesuje przedsiębiorców, jest zwykle cena.

Najlepiej, żeby była niska. W końcu kasa fiskalna to przykry obowiązek, zbędny wydatek, ciężar nałożony przez ustawodawcę.

Ty też tak o tym myślisz? Nie jesteś jedyny.

Atrakcyjna cena jest ważna dla każdego przedsiębiorcy, a w przypadku kasy fiskalnej szczególnie. Większość podatników działa zgodnie z myśleniem: Skoro już muszę mieć kasę fiskalną, to kupię najtańszą, jak tylko się da.

A ile kosztuje kasa fiskalna?

Ile kosztuje kasa fiskalna?

Najtańsze modele kas fiskalnych zaczynają się od ok. 300-400 zł. Najtańsze drukarki fiskalne są nieco droższe – chociaż również służą do ewidencji sprzedaży i drukowania paragonu fiskalnego, stanowią rozwiązanie bardziej zaawansowane.

Naprawdę rozumiemy, że w niejednej firmie są ważniejsze wydatki niż kasa fiskalna. Ale mamy przekonanie, że najtańsza kasa fiskalna na dłuższą metę się nie opłaca. Mała cena to często duży problem.

Tania kasa fiskalna – czy na pewno się opłaca?

Zanim wybierzesz się do salonu kas fiskalnych, a następnie wybierzesz najtańszy dostępny model kasy fiskalnej, który wskaże Ci serwisant, dowiedz się, jakie są obowiązki użytkownika urządzeń rejestrujących. Na przykład przeglądając artykuły na tej stronie.

Zobaczysz szybko, że kasa fiskalna w firmie, to nie tylko kwestia ewidencjonowania transakcji i drukowania paragonów fiskalnych.

Urządzenie rejestrujące – a więc kasę lub drukarkę fiskalną – trzeba najpierw zainstalować, odpowiednio skonfigurować i zafiskalizować. Do pamięci kasy fiskalnej musisz wprowadzić poprawne nazwy towarów i usług. One również muszą być odpowiednio sformułowane. Rejestrowanie sprzedaży powinno odbywać się zgodnie z przepisami, masz obowiązek drukować też odpowiednie raporty. Ponadto korzystanie z kasy fiskalnej ma także związek z późniejszym archiwizowaniem danych sprzedażowych – wszystkie te elementy mogą zostać sprawdzone podczas kontroli skarbowych, których możesz się spodziewać w każdej chwili. To jaką kasę fiskalną kupisz dla swojej firmy, wpłynie na wiele czynności, w tym także czynności podatkowych.

Ale o nie wszystko. Dobra kasa fiskalna nie tylko ułatwi Ci wywiązywanie się z obowiązku ewidencjowania obrotu i podatku należnego, które nałożył Ciebie ustawodawca. Wpłynie też na jakość obsługi klienta, a nawet na zwiększenie zysków ze sprzedaży.

Dobra kasa fiskalna, będzie Cię może jednorazowo będzie kosztować więcej, ale za to da Ci długoterminowe korzyści. Zaoszczędzisz czas, bo nie spędzisz wielu godzin na rozszyfrowywaniu menu. Zaoszczędzisz też przestrzeń biura czy sklepu, ze względu na kompaktowe wymiary urządzenia czy komponenty ułatwiające archiwizację danych sprzedażowych. Zaoszczędzisz tez pieniądze, ponieważ lepsza kasa fiskalna, będzie tańsza w eksploatacji. Do tego solidna obudowa, wysokiej jakości ekran czy klawiatura takiej kasy wytrzymają lata użytkowania.

Możesz kierować się tylko niską ceną i oczywiście nikt Ci tego nie zabroni. Ale nie oczekuj, że będziesz miał te wszystkie zalety – praktyczne i wygodne urządzenie – jeśli wybierzesz najtańszą kasę fiskalną a rynku.

Szybciej niż myślisz, do wymiany kasy fiskalnej na nowocześniejszy model z odpowiednimi funkcjami, zmuszą Ciebie zmieniające się przepisy, czy po prostu dyskomfort podczas pracy z taką kasą.

Ulga na zakup kasy fiskalnej

Naprawdę lepiej od razu zdecydować się na porządną kasę fiskalną, niż później wydać na nią dużo więcej pieniędzy. Jeżeli jest to twoje pierwsze urządzenie fiskalne i dopiero startujesz z ewidencją tego typu, to najprawdopodobniej możesz korzystać z ulgi na zakup kasy fiskalnej. Taka ulga oznacza zwrot kosztów za kasę w wysokości nawet 700zł! Tym bardziej nie powinieneś oszczędzać na kasie. Wymiana urządzenia po kilku miesiącach, będzie Ciebie wtedy dużo więcej kosztować.

WAŻNE! Każdy, kto rozpoczyna ewidencję z zastosowaniem urządzenia fiskalnego i spełnia kilka prostych warunków, ma prawo do ulgi na kasę fiskalną! Kwota takiego odliczenia może wynieść nawet 700 zł za każde zgłoszone urządzenie.

Chcesz zrobić dobry interes? Kieruj się dewizą najtańsza z najlepszych.

Dobra i tania kasa fiskalna – czyli jaka?

Nie będziemy wymieniać listy kas fiskalnych, które da się zakwalifikować jako dobre i tanie. Zwłaszcza, że kasa fiskalna odpowiednia dla jednej branży, może być niepraktyczna dla innej. Zasygnalizujemy jedynie, że lepsze kasy fiskalne zaczynają się od około 950zł. Tyle kosztują na przykład znane modele firmy Posnet. Mobilne kasy fiskalnej Posnet Mobile EU czy Posnet Mobile HS EJ. W podobnej cenie jest Posnet Bingo HS EU – klasyczna i uniwersalna kasa, która nie zajmie wiele miejsca na ladzie sprzedażowej. Nieco powyżej tysiąca będą kosztować też kasy fiskalne Elzab czy urządzenia marki Novitus.

Wiesz już, że przy zakupie kasy fiskalnej nie warto kierować się tylko najniższą ceną. W takim razie, co warto wziąć pod uwagę w pierwszej kolejności? Jak wybrać kasę fiskalną odpowiednią dla naszej branży?

Weź pod uwagę 6 spraw, które opisaliśmy w artykule 6 uniwersalnych wskazówek – jak wybrać kasę fiskalną?

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Choose a Rating