Akty prawne, interpretacje, praktyczne wskazówki

Czy w 2015 roku kasy fiskalne dla kosmetyczek będą obowiązkowe?

Czy w 2015 roku kasy fiskalne dla kosmetyczek będą obowiązkowe?

Nowe regulacje w stosowaniu kas fiskalnych w 2015 roku, będą dotyczyć kilku sporych grup usługodawców. Czy kasy fiskalne dla kosmetyczek będą obowiązkowe, tak jak dla lekarzy?

Przedsiębiorcy z niecierpliwością czekali na nowe przepisy dotyczące stosowania kas fiskalnych. Ustawodawca z roku na rok wprowadza zmiany, które zmuszają do kupienia kasy coraz większą grupę podatników. Aktualne rozporządzenie z 29 listopada 2012 roku w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących straci moc z ostatnim dnie grudnia 2014 roku – stąd zainteresowanie dokumentem, który go wkrótce zastąpi. Jakie zmiany przyniesie? Kogo będą dotyczyć?

Limit bez zmian

Sprawa limitu do zwolnienia podmiotowego budziła pewien niepokój podatników. Obawiali się czy nie zostanie on znowu zmniejszony, w efekcie czego wielu przedsiębiorców straciłoby prawo do sprzedaży bez kasy ze względu na niskie obroty firmy. Jak się jednak okazało, bo projekt nowego rozporządzenia został już opracowany, limit zwolnienia pozostanie bez zmian.

Co się zmieni i dla kogo?  

Niektórzy odetchnęli z ulgą, nadal będą mogli korzystać ze zwolnienia, jeśli nie przekroczą obrotu 20 tys. złotych w roku. Niestety nie wszyscy mogą spać spokojnie. Zwłaszcza usługodawców nie ucieszyły zapisy nowego rozporządzenia. Dokument ten bowiem poszerza w 2015 roku katalog czynności wyłączonych z wszelkich zwolnień z kas. Wśród usług pozbawionych jakiegokolwiek prawa do zwolnienia, znalazły się między innymi usługi kosmetyczne oraz kosmetologiczne, co wynika z § 4 ust. 1 pkt 2 lit. h:

§ 4. 1. Zwolnień z obowiązku ewidencjonowania, o których mowa w § 2 i § 3, nie stosuje się w przypadku:

(…)

2) świadczenia usług:

(…)

h) fryzjerskich, kosmetycznych i kosmetologicznych

Kasy fiskalne dla kosmetyczek – w 2015 dla wszystkich bez wyjątku

Kasy fiskalne dla kosmetyczek, które wykonują zabiegi w ramach własnej działalności, będą w przyszłym roku obowiązkowe. I to bezwzględnie. Żadna kosmetyczka nie będzie już mogła korzystać z prawa do zwolnienia – ani ze względu na niskie obroty, ani z jakiegokolwiek innego powodu. Bez znaczenia też będzie fakt, czy ma ona własny gabinet kosmetyczny, czy wynajmuje stanowisko w zaprzyjaźnionym salonie fryzjerskim, czy też świadczy usługi kosmetyczne z dojazdem do klientki lub klienta. Każdy zabieg, niezależnie od miejsca jego wykonania, będzie musiał być w 2015 roku ewidencjonowany z zastosowaniem kasy fiskalnej. Kosmetyczka wydrukuje paragon, już od pierwszej czynności w historii swojej firmy.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Choose a Rating